Secure payment!
  Allergy Awareness & Support since 1996
  Competent & Personal advice: 0049-9326 97 97 94
White Almond Puree
81325

White Almond Puree

The Almond Puree is rich in vitamin E and B2, contains lots of calcium, magnesium and iron. Made from 100% organic peeled almonds. DE-006 Eco-inspection.

few pieces in stock

Best before 20/02/2027
€9.99
0.25kg (€39.96 / 1 kg)

inkl. MwSt. zzgl. Versandkosten
AT:30€ Mindestbestellwert – der Umwelt zuliebe.

  • DE-006 Öko-Kontrollstelle
    DE-006
    Öko-Kontrollstelle
  • Verified & Safe purchase
  • GoGreen Shipping
  • 14 days refund policy
Similar products
Tahin Sesame Puree Organic Tahin Sesame Puree Organic
0.25kg (€17.96 / 1 kg)
€4.49
Almond Cream Spread Vegan Almond Cream Spread Vegan
0.25kg (€25.96 / 1 kg)
€6.49
Product information
Delicious as a bread spread, for refining sauces, desserts and dips, for pastries, muesli, yoghurt and almond milk.

May contain traces of nuts and milk.
Manufacturer details

Rapunzel Naturkost AG

Rapunzelstr. 1
87764 Legau

Country of origin
  • DE-006 Öko-Kontrollstelle
    DE-006
    Öko-Kontrollstelle

Allergy relevant information
Properties
  • low in carbohydrates
  • ohne Hefe
  • rich in protein
  • source of fibre
  • vegan
  • vegetarian
  • without added salt
  • without added salt
  • without artificial flavours
  • without celery
  • without cereals containing gluten
  • without colourings
  • without decoration
  • without eggs
  • without fish
  • without flavour enhancer
  • without garlic
  • without lupine
  • without milk & lactose
  • without mustard
  • without nuts
  • without palm oil
  • without peanuts
  • without preservatives
  • without sesame
  • without soya
  • without sugar substitute
  • without sulphur
  • without sweetcorn
  • without wheat
Kann Spuren enthalten
  • edible nuts
  • lupines
  • milk and lactose
  • peanuts
  • sesame seeds
Contains
  • almonds
Ingredients
almonds (100%)
Allergenic ingredients are highlighted in bold.
Nutrition facts per 100 g
Energy 2721kJ / 658kcal
Fat 58.0 g
of which saturated 4.4 g
unsaturated fatty acids
of which polyunsaturated
carbohydrates 5.0 g
sugar 4.5 g
protein 26.0 g
salt 0.01 g
FAQ`s
You must Login to ask a question!
Currently there are no question regarding this item. Please let us know your question to this product.
Customers also viewed
Viewed