Secure payment!
  Allergy Awareness & Support since 1996
  Competent & Personal advice: 0049-9326 97 97 94
Close filters
242 Items
Deine Auswahl:
 
from to
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1 2 3 4 5 6
48
Olive Oil Soap 6 x 125 gr Olive Oil Soap 6 x 125 gr
The pure soap cleanses and cares for even dry skin. Olive Oil soap has always been known to keep skin soft and supple. Both men and women in the Orient used to and still do wash their hair with olive oil soap. In the meantime America and...
0.75kg (€11.93 / 1 kg)
€11.40 €8.95
-21
Odour Mask FFP2 With Valve Odour Mask FFP2 With Valve
Breathing is easy due to the integrated valve. The high capacity activated carbon filters low concentrations of gases, vapours and unpleasant odours.
€5.95
Cotton Gloves Size 6-7 Small Cotton Gloves Size 6-7 Small
Hand wash (warm).
€3.90 €2.95
-24
Liquid Detergent (2 liter bottle) Liquid Detergent (2 liter bottle)
The mild soap is especially gentle to colors and fibers because no optical brighteners are being used. Pure Nature liquid detergent may be used without pre-wash and is recommended for all types of laundry, any wash temperature and even...
2l (€6.50 / 1 l)
€12.99
Cotton Gloves natural, Size 8 Medium Cotton Gloves natural, Size 8 Medium
Medium strength cotton gloves. Easy to put on, comfortable and breathable. The gloves can be washed by hand.
€2.95
Anti-freeze and wash concentrate Anti-freeze and wash concentrate
The cleaning agent is highly concentrated and therefore very economic in consumption. Contains alcohol and therefore not odourless. Without perfumes and dyestuffs. Use: For use in the winter mix 1:5 and for summer 1:10 with water.
1l
€13.95
Cellophane biodegradable cellophane bottom bag, 100 pieces Cellophane biodegradable cellophane bottom bag,...
Plastic-free packaging with real cellophane Cellophane cellophane bottom bags are a purely natural variation for packing food, gifts and homemade items. The transparent bags are made from the renewable raw material cellulose. After use,...
From
€10.49
Small Cellophantüten & Large Flat Bags - Without Bottom Small Cellophantüten & Large Flat Bags -...
Plastic free and environmentally friendly Pack food, nice snacks and gifts in small cellophane bags or in larger flat bags made of pure cellophane. Attractive from the optics and free of plastic. The transparent bags are environmentally...
From
€7.99
PureNature Mini Fermenting Pots - Fermenting Pot for Sauerkraut PureNature Mini Fermenting Pots - Fermenting...
Pickling healthy vegetables in a tasty way The small PureNature Mini fermentation pots fit into every kitchen. Whether you are fermenting your own sauerkraut or making Korean kimchi, the delicious, probiotic vegetables are guaranteed to...
From
€18.70
PureNature rum pot/fermenting pot straight, with stone, cream colored PureNature rum pot/fermenting pot straight,...
Fermentation pot in three sizes: 1, 2 or 3 liters. Make your own sauerkraut in the fermentation pot - it's easier than you think! You'll be amazed at how much better homemade sauerkraut tastes. And it's healthy to boot. The creamy white...
From
€19.95
Milking grease with Vitamin E Milking grease with Vitamin E
A special kind of natural product made from 100% pure natural raw materials, contains no synthetic materials, no colour or fragrance or water. Milking grease forms a protective film on the skin, which binds the moisture and prevents the...
0.25l (€53.80 / 1 l)
€13.45
PureNature Odour Neutralizer Spray without perfume PureNature Odour Neutralizer Spray without perfume
Natural and environmentally friendly The odour neutralizer spray from PureNature is a true odour absorber. Unpleasant odours are permanently bound instead of being superimposed with incriminating fragrances. You can use the spray against...
0.25l (€43.80 / 1 l)
€10.95
Wool wax (Lanolin) Wool wax (Lanolin)
A special kind of natural product made from 100% pure natural raw materials, contains no synthetic materials, no colour or fragrance or water. Lanolin forms a protective film on the skin, which binds the moisture and prevents the skin...
0.06l (€199.17 / 1 l)
€11.95
Olive Oil Soap Olive Oil Soap
Pure olive oil soap cares for and gently cleanses dry skin. It has been known for keeping skin soft and supple. Men and women in the Orient also use it to wash their hair. Meanwhile, this custom has found it's way to America and Europe....
0.125kg (€15.20 / 1 kg)
€1.90
Natural Toothbrush With Badger Hair Natural Toothbrush With Badger Hair
Toothbrushes with rounded natural badger bristles are softer than the protective enamel. Unlike nylon bristles, natural badger hair diminishes with use which means they do not damage the enamel surface. Provides long lasting protection...
€11.45
Side sleeper pillow - nursing pillow: With organic cover & kapok filling Side sleeper pillow - nursing pillow: With...
Comfortable, quiet sleeping With the side sleeper pillow nursing pillow from purely natural materials you sleep relaxed and comfortably. The long form gives you the possibility to support your neck and back. Your spine thanks you for it,...
€79.97
Natural Bristle Replaceable Toothbrush Heads 3 pcs Set. Natural Bristle Replaceable Toothbrush Heads 3...
Unlike nylon bristles, natural boar bristles diminish with use which means they do not damage the enamel surface. For patients with yeast infections we recommend changing the brush head every 6 to 8 weeks.
€5.99
PureNature stacking glass bowl PureNature stacking glass bowl
Small glass bowls for kitchen and catering These glass bowls from Bormioli Rocco impress with their thoughtful and beautiful design. They are available in different sizes and are therefore suitable for many different applications - ideal...
From
€5.69
Pure Nature Lime for cleaning and polishing Pure Nature Lime for cleaning and polishing
Viennese lime Ingredients The plaster and polishing agent Wiener Kalk without chemical additives consists of 100% calcium magnesium carbonate and is made of dolomite stone. The environmentally friendly household remedy for cleaning and...
0.5kg (€17.90 / 1 kg)
€8.95
PureNature Latex Neck Support Pillow - Core made of 100% Natural Rubber PureNature Latex Neck Support Pillow - Core...
For a luxurious feeling of sleep The PureNature latex neck support pillow simply has everything a pillow should have for a restful sleep. For a relaxed neck and shoulder musculature, as well as healthy sleep rest, the ergonomic shape and...
€139.00 €96.47
-31
Pillow with Lyocell Fiber Filling Pillow with Lyocell Fiber Filling
Lyocell - fibers have special properties: They are breathable and absorb moisture very well, even better than cotton. The reason: Tencel® - fibers consist of fibrils - tiny hairs which absorb moisture. Unlike synthetic fibers, Tencel® -...
From
€54.40
Pure Nature Stain Removal Salt Pure Nature Stain Removal Salt
Our stain-removing salt becomes very active at 40°C, removing all types of stains such as tea, coffee, fruit, wine, etc. It kills germs and bacteria and is therefore essential for diapers and other strongly stained laundry. Regular use...
0.5kg (€23.00 / 1 kg)
From
€11.50
Haushaltsreiniger aus Olivenölseife selbst herstellen Seifenflocken aus Olivenöl eignen sich als pflanzlicher Multireiniger für den Haushalt. Die veganen Seifenflocken können vielseitig eingesetzt werden und eignen sich auch für die...
0.5kg (€9.98 / 1 kg)
€4.99
Beer Shampoo Beer Shampoo
Beer and extracts from hops strengthen your hair and make combing easier. Ideal for fine or sensitive hair. Free of synthetic fragrance and synthetic preservatives. Not unscented.
0.25l (€47.80 / 1 l)
€11.95
PureNature pumice stone toilet cleaner - environmentally friendly & natural PureNature pumice stone toilet cleaner -...
pumice stone toilet cleaner without chemicals With the pumice stone toilet cleaner the cleaning of your toilet becomes as uncomplicated and efficient as possible. The bevelled pumice stone on a wooden handle adapts to almost every toilet...
€8.47
Candle Stearin Claret Ø 6,4 x 14 cm Candle Stearin Claret Ø 6,4 x 14 cm
Enjoy the non-comparable, warm light from the renewable raw material stearin. Follows a long tradition of craftsmanship. Free from petroleum and paraffin. Stearin is still the best candle resource. Candles made from stearin form a deep...
€6.95
Dental Floss Waxed (Natural Silk) Dental Floss Waxed (Natural Silk)
Dental floss gets to those small places that your toothbrush can't get to. When used regularly, the natural silk dental floss can help to prevent tartar.
€9.95
Pure Nature Tooth Salt Pure Nature Tooth Salt
Contains no essential oils, tensides, flavour additives or sweeteners. The ideal dental care for hyper-sensitive people.
0.05kg (€239.00 / 1 kg)
€11.95
Natural Bristle Toothbrush Medium Natural Bristle Toothbrush Medium
Unlike nylon bristles, natural boar bristles diminish with use which means they do not damage the enamel surface. For patients with yeast infections we recommend changing the brush head every 6 to 8 weeks. 1 piece.
€3.19
Fermenting Crock for Sauerkraut Fermenting Crock for Sauerkraut
No unpleasant odours occur, and by the airtight sealing with lid and gutter any mould growth will be prevent. It is no longer necessary to wash the vegetables after pickling them. Pickling is the most natural method for preservation of...
From
€42.95
Candle Stearin Ø 6 x 7,5 cm Candle Stearin Ø 6 x 7,5 cm
Enjoy the non-comparable, warm light from the renewable raw material stearin. Follows a long tradition of craftsmanship. Free from petroleum and paraffin. Stearin is still the best candle resource. Candles made from stearin form a deep...
€3.99
Floor cleaner, unscented Floor cleaner, unscented
Whether linoleum, rubber, stone, terrazzo or wood floors. Everything will be thoroughly cleaned and receives a semi-matte sheen. For an enhanced cleaning spread a few drops of floor cleaner directly with a moist fleece and clean floor as...
1l
€11.95
PureNature toothbrush medium hard, 16.5 cm PureNature toothbrush medium hard, 16.5 cm
Wooden toothbrush with medium-hard natural bristles Plastic in the mouth? Not everyone's cup of tea! This toothbrush with natural bristles is an ideal sustainable alternative to the plastic toothbrush . The wooden toothbrush is made of...
€8.47
Eco Sponge Cloths (set of 10) Eco Sponge Cloths (set of 10)
Ecological sponge cloth as rinsing sponge Alternative The practical eco sponge wipes are an alternative to classic plastic sponges. They consist of renewable raw materials such as cellulose and cotton and are also compostable. This makes...
€10.95
PureNature WC Cleaner Gel with Citric Acid without Fragrances PureNature WC Cleaner Gel with Citric Acid...
WC Power Gel for natural cleanliness PureNature WC Cleaner Gel dissolves bacteria and dirt. The citric acid cleaner attacks limescale deposits and dissolves them. The WC cleaning agent contains no fragrances. With the angled bottle neck...
0.75l (€14.60 / 1 l)
€10.95
PureNature bath and shower gel for sensitive skin PureNature bath and shower gel for sensitive skin
Shower and bath gel without fragrances The PureNature shower gel for sensitive skin gently cleanses with sugar surfactants without drying out the skin. Linden blossom distillate and plant protein provide the skin with nutrients....
0.25l (€43.80 / 1 l)
€10.95
Buy PureNature Porcelain Dessert and Coffee Spoons Buy PureNature Porcelain Dessert and Coffee Spoons
Porcelain spoon white When you buy a dessert and coffee spoon, it all depends on the workmanship and the design. Ceramic cutlery has a special elegance , which emanates from the white, smooth surface. The white coffee spoon porcelain is...
€4.99
Pure Nature Liquid Detergent (6 x 2 liter bottles)) Pure Nature Liquid Detergent (6 x 2 liter...
The mild soap is especially gentle to colors and fibers because no optical brighteners are being used. Pure Nature liquid detergent may be used without pre-wash and is recommended for all types of laundry, any wash temperature and even...
12l (€6.17 / 1 l)
€77.94 €74.00
-5
PureNature Beautiful Hard Porcelain Spoon - White, 20cm lenght PureNature Beautiful Hard Porcelain Spoon -...
Porcelain Table Spoon for eating and serving The porcelain spoon is great for enjoying a muesli in the morning or a lunchtime soup. The taste neutral white porcelain spoons are an alternative to metal cutlery. They are suitable for...
€12.99
Kapok Pillow Kapok Pillow
The cotton-percale casing with zipper ist quilted with organic linen-cotton, is mite-proof and washable at 60°C. The filling is super grade Java Kapok (Java cotton, very well sorted). Information about Kapok: Kapok is similar to cotton -...
From
€54.97
Skin Firming Oil With Vitamin E Skin Firming Oil With Vitamin E
Vitamin E nourishes and cares for your skin.
0.1l (€87.50 / 1 l)
€8.75
Pure Nature Karité Butter Pure Nature Karité Butter
Karité contains Allantoin, Vitamin E and Carotene which is ideal for facial care, prevention of stretch marks, for baby and child care, etc... Protects your skin from premature ageing and supplies it with moisture, making it soft and...
0.06l (€350.00 / 1 l)
€21.00
PureNature copper sponge in set of 3 - cleans without scratches PureNature copper sponge in set of 3 - cleans...
Cooking plates set of plaster With a durable and environmentally friendly copper sponge, pots and pans become clean again in a short time without destroying the high-quality materials. Even stubborn dirt and burnt-in food residues are...
€6.50
PureNature Jojoba Oil Shampoo for damaged hair PureNature Jojoba Oil Shampoo for damaged hair
Jojoba oil for hair and scalp PureNature Jojoba Oil Shampoo is suitable for all hair types, including greasy hair, as jojoba oil is non-greasy and absorbs well. The Brittle Hair Shampoo contains skin-related unsaturated fatty acids that...
0.25l (€43.80 / 1 l)
€10.95
Glass Loaf Form Glass Loaf Form
Das poren- und nickelfreie Glas ist ideal zum Backen von Kuchen und besonders leicht zu reinigen, da spülmaschinenfest. Simax - heat-resistant glass: The heat-resistant borosilicate glass from Bohemia can be used for frying, baking and...
€17.47
Pure Nature Chamomile Shampoo Pure Nature Chamomile Shampoo
No synthetic fragrance or synthetic preservatives. Not unscented.
0.25l (€49.80 / 1 l)
€12.45
Pure Nature Protein Shampoo Pure Nature Protein Shampoo
Keratins are insoluble thready proteins that form a stable protective layer. No synthetic fragrance or synthetic preservatives. Not unscented.
0.25l (€46.00 / 1 l)
€11.50
PureNature Wool Shampoo PureNature Wool Shampoo
such as natural wool, cashmere, angora, alpaca as well as silk and cotton and is ph-adjusted to suit sensitive fibres. Pure Nature Wool Shampoo gently cleans wool and leaves it pleasantly soft. Silk remains shiny and washed-out colors...
0.2l (€39.75 / 1 l)
From
€7.95
1 2 3 4 5 6
PureNature
Viewed