Secure payment!
  Allergy Awareness & Support since 1996
  Competent & Personal advice: 0049-9326 97 97 94

Lactose-Free Alternatives from Cooking Ingredients to Desserts

ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients... read more »
Close window
ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Close filters
345 Items
Deine Auswahl:
from to
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1 2 3 4 5 6 ...
48
Organic Millet Bread (6 x 250 grams) Organic Millet Bread (6 x 250 grams)
1.5kg (€13.56 / 1 kg)
€20.34
Pure Encapsulations - PURE Vitamin B12 Methylcobalamin Capsules Pure Encapsulations - PURE Vitamin B12...
0.119kg (€251.68 / 1 kg)
€29.95
Gold Ground Flaxseed Gluten-free Gold Ground Flaxseed Gluten-free
0.2kg (€11.95 / 1 kg)
€2.39
Maple Syrup Organic Grade C Maple Syrup Organic Grade C
0.25l (€31.56 / 1 l)
€7.89
Capers in Sea Salt Capers in Sea Salt
0.1kg (€51.90 / 1 kg)
€5.19
Organic Apricot Compote Organic Apricot Compote
0.22kg (€18.14 / 1 kg)
€3.99
Vegetable Broth Yeast-Free Vegetable Broth Yeast-Free
0.15kg (€29.93 / 1 kg)
€4.49
Rosso Pesto Cheese-Free / Vegan Rosso Pesto Cheese-Free / Vegan
0.13kg (€35.31 / 1 kg)
€4.59
Artichoke Spread Artichoke Spread
0.13kg (€36.85 / 1 kg)
€4.79
Pickled Black Olives Pickled Black Olives
0.18kg (€27.72 / 1 kg)
€4.99
Almond Cream Spread Vegan Almond Cream Spread Vegan
0.25kg (€25.96 / 1 kg)
€6.49
Organic Green Oat Tea Organic Green Oat Tea
0.075kg (€53.20 / 1 kg)
€3.99
Tahin Sesame Puree Organic Tahin Sesame Puree Organic
0.25kg (€17.96 / 1 kg)
€4.49
Quinoa Corn Quinoa Corn
0.5kg (€11.98 / 1 kg)
€5.99
Barley Malt Organic Without Additives Barley Malt Organic Without Additives
0.4kg (€13.18 / 1 kg)
€5.27
Cornflakes Unsweetened Cornflakes Unsweetened
0.25kg (€11.96 / 1 kg)
€2.99
Rapunzel Cashew Nut Puree Rapunzel Cashew Nut Puree
0.25kg (€29.96 / 1 kg)
€7.49
Tamari Soy Sauce Tamari Soy Sauce
0.25l (€30.40 / 1 l)
€7.60
Black Cumin Oil Black Cumin Oil
0.05l (€173.40 / 1 l)
€8.67
Evening Primrose Oil Evening Primrose Oil
0.1l (€159.70 / 1 l)
€15.97
Tomato Sauce Tomato Sauce
0.69kg (€4.28 / 1 kg)
€2.95
1 2 3 4 5 6 ...
Viewed