Secure payment!
  Allergy Awareness & Support since 1996
  Competent & Personal advice: 0049-9326 97 97 94

Lactose-Free Alternatives from Cooking Ingredients to Desserts

ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients... read more »
Close window
ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Close filters
345 Items
Deine Auswahl:
from to
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1 2 3 4 5 6 ...
48
Organic Coconut Milk Organic Coconut Milk
0.4l (€7.38 / 1 l)
€2.95
Herbamare Herb Sea Salt Herbamare Herb Sea Salt
0.25kg (€15.96 / 1 kg)
€3.99
Basil in Extra Virgin Olive Oil Basil in Extra Virgin Olive Oil
0.13kg (€32.69 / 1 kg)
€4.25
Chocolate Spread Chocolate Spread
0.25kg (€19.96 / 1 kg)
€4.99
Tomato Soup Tomato Soup
0.345l (€11.57 / 1 l)
€3.99
Olive Aufstrich, 180 g Olive Aufstrich, 180 g
0.18kg (€16.50 / 1 kg)
€2.97
Probios Organic Spread Orange, 220 g Probios Organic Spread Orange, 220 g
0.22kg (€15.86 / 1 kg)
€3.49
Augenial Augenial
0.035kg (€742.00 / 1 kg)
€25.97
Organic Cedar Nuts Organic Cedar Nuts
0.08kg (€84.88 / 1 kg)
€6.79
Black Olive Spread Black Olive Spread
0.13kg (€33.00 / 1 kg)
€4.29
Pickled Green Olives Pickled Green Olives
0.18kg (€22.17 / 1 kg)
€3.99
Corn Shell Noodles Gluten-Free Corn Shell Noodles Gluten-Free
0.4kg (€11.23 / 1 kg)
€4.49
Mayonnaise Sugar-Free / Egg-Free Mayonnaise Sugar-Free / Egg-Free
0.165kg (€27.82 / 1 kg)
€4.59
Organic Millet Bread Organic Millet Bread
0.25kg (€13.96 / 1 kg)
€3.49
Rice Spaghetti Gluten-Free & Egg-Free Rice Spaghetti Gluten-Free & Egg-Free
0.25kg (€12.36 / 1 kg)
€3.09
Chive Vegetable Spread Chive Vegetable Spread
0.18kg (€16.50 / 1 kg)
€2.97
Pesto Verde Vegan Pesto Verde Vegan
0.13kg (€34.54 / 1 kg)
€4.49
White Almond Puree White Almond Puree
0.25kg (€39.96 / 1 kg)
€9.99
Rice Macaroni Rice Macaroni
0.25kg (€12.36 / 1 kg)
€3.09
Buckwheat Bulgur Buckwheat Bulgur
0.5kg (€8.94 / 1 kg)
€4.47
Probios organic spread lemon, 220 g Probios organic spread lemon, 220 g
0.22kg (€16.32 / 1 kg)
€3.59
Pure Vitamin D3 by Pure Encapsulations - Cholecalciferol 1000 I.E Pure Vitamin D3 by Pure Encapsulations -...
0.011kg (€2,080.91 / 1 kg)
€22.89
Aloe Vera Juice (certified organic) Aloe Vera Juice (certified organic)
0.5l (€21.90 / 1 l)
€10.95
Organic Goji Berries Organic Goji Berries
0.1kg (€47.90 / 1 kg)
€4.79
Rice Fusilli Noodles Gluten-Free Rice Fusilli Noodles Gluten-Free
0.4kg (€14.10 / 1 kg)
€5.64
Leaven Leaven
0.25kg (€27.80 / 1 kg)
€6.95
Horseradish Vegetable Spread Horseradish Vegetable Spread
0.18kg (€16.50 / 1 kg)
€2.97
Rapunzel Coconut Shortening in Glass Rapunzel Coconut Shortening in Glass
0.2kg (€26.95 / 1 kg)
€5.39
Kalpamare Vegetable Liquid Seasoning Kalpamare Vegetable Liquid Seasoning
0.085l (€52.82 / 1 l)
€4.49
Spelt Choco Double Biscuits Spelt Choco Double Biscuits
0.32kg (€9.34 / 1 kg)
€2.99
1 2 3 4 5 6 ...
Viewed