Secure payment!
  Allergy Awareness & Support since 1996
  Competent & Personal advice: 0049-9326 97 97 94

Lactose-Free Alternatives from Cooking Ingredients to Desserts

ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients... read more »
Close window
ORGANIC LACTOSE FREE
 ALTERNATIVES
Enjoy a varied and healthy diet in spite of lactose intolerance. Delicious alternatives to milk and cream as well as cakes, spreads and ingredients for creative cooking. Organic high quality foods without dairy or lactose can contribute to an increased quality of life and enjoyable meal times.
Close filters
345 Items
Deine Auswahl:
from to
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1 2 3 4 5 6 ...
48
Quinoa Crispbread Quinoa Crispbread
0.15kg (€30.33 / 1 kg)
€4.55
Organic Buckwheat Bread (6 x 250 grams) Organic Buckwheat Bread (6 x 250 grams)
1.5kg (€13.56 / 1 kg)
€20.34
Corn Leaven For Baking, Gluten-Free Corn Leaven For Baking, Gluten-Free
0.25kg (€27.80 / 1 kg)
€6.95
Quick Bread Mix yeast-free Quick Bread Mix yeast-free
0.5kg (€9.38 / 1 kg)
€4.69
Bear's Garlic Vegetable Spread Bear's Garlic Vegetable Spread
0.18kg (€16.50 / 1 kg)
€2.97
Carob Powder Carob Powder
0.25kg (€15.96 / 1 kg)
€3.99
Dark Chocolate (70% Cocoa) Dark Chocolate (70% Cocoa)
0.08kg (€41.13 / 1 kg)
€3.29
Organic Mashed Potatoes Organic Mashed Potatoes
0.16kg (€19.69 / 1 kg)
€3.15
Dark Chocolate (85% Cocoa) Dark Chocolate (85% Cocoa)
0.08kg (€41.13 / 1 kg)
€3.29
Organic Olive Oil From Spain Organic Olive Oil From Spain
0.5l (€43.98 / 1 l)
€21.99
Fruit Bears Gelatine-Free Fruit Bears Gelatine-Free
0.1kg (€19.90 / 1 kg)
€1.99
Soybeans Organic Soybeans Organic
0.5kg (€4.98 / 1 kg)
€2.99 €2.49
-17
Organic Premium Cranberries Organic Premium Cranberries
0.1kg (€35.90 / 1 kg)
€3.59
Semolina pudding, gluten free Semolina pudding, gluten free
0.13kg (€16.85 / 1 kg)
€2.19
Chestnut Crispbread Gluten-Free Chestnut Crispbread Gluten-Free
0.15kg (€28.47 / 1 kg)
€4.27
Breadcrumbs made from Corn, gluten-free Breadcrumbs made from Corn, gluten-free
0.375kg (€8.24 / 1 kg)
€3.09
Corn Penne Noodles Gluten-Free Corn Penne Noodles Gluten-Free
0.4kg (€11.23 / 1 kg)
€4.49
Vegetable Broth Yeast-Free Vegetable Broth Yeast-Free
0.25kg (€15.96 / 1 kg)
€3.99
Potato flour, gluten free Potato flour, gluten free
0.25kg (€8.96 / 1 kg)
€2.24
Tomato Sauce Arrabbiata Tomato Sauce Arrabbiata
0.34kg (€9.56 / 1 kg)
€3.25
Clear Vegetable Soup Broth Clear Vegetable Soup Broth
0.14kg (€16.36 / 1 kg)
€2.29
Tamari Soy Sauce gluten free Tamari Soy Sauce gluten free
0.5l (€23.94 / 1 l)
€11.97
Kulau Pure Organic Coconut Water Kulau Pure Organic Coconut Water
0.33l (€8.46 / 1 l)
€2.79
1 2 3 4 5 6 ...
Viewed